FUAT SEZGİN ÜSTÜN BAŞARI BURSLARI

Merhaba sevgili öğrenci kardeşlerim yeni bir burs ile karşınızdayım.Üstün başarı bursları eğitim hayatınızı kolaylaştıracak bir fırsat sunuyor. Bu fırsatı bizlere sağlayan Fuat Sezgin‘e çok teşekkür ediyorum ve ihtiyacı olan herkesin yararlanmasını diliyorum.

Yurt dışında yaşayan Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşerî Bilimler alanında Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programından mezun olan Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursları kapsamında başvuru yapabilirler.

Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursları

Yurt dışında yaşayan Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşerî Bilimler alanında Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programından mezun olan (mezuniyetin üzerinden en fazla 1 yıl geçen) ya da burs başvuruları tamamlanana kadar mezun olabilecek durumda olup bulundukları ülkelerin not sisteminde minimum %80 başarılı olan ve mavi kart sahipleri Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursları kapsamında başvuru yapabilirler.

Başvuru Alınacak Ülkeler

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç’in yanı sıra başvuru şartlarını taşıyan adayların bulunduğu diğer ülkelerden de başvurular kabul edilecektir.

Kimler Başvurabilir?

  • Türk Vatandaşı/Çifte vatandaş veya Mavi Kart sahibi olmak
  • Türk vatandaşları için yurtdışında sürekli/kalıcı ikamet sahibi olmak
  • Ortaöğretimini (Lise) yurtdışında tamamlamış olmak
  • Lisans için 01.01.1996 ve sonrası doğmuş olmak
  • Yüksek lisans için 01.01.1992 ve sonrası doğmuş olmak
  • Doktora için 01.01.1987 ve sonrası doğmuş olmak
  • İlgili ülkelerden birinde Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programından mezun olmak ya da burslandırma süreci tamamlanana kadar mezun olabilecek durumda olmak.
  • Başvuru ilanında belirtilen alanlarda Lisans, Yüksek Lisans, Doktora düzeyinden en son sahip olunan bitirme belgesinin asgari %80 başarı kriteri* değerlendirilecektir.
  • Tüm düzeylerde başvuru yapacak adayların mezuniyetlerinin 1** sene geçmemek şartıyla başvuruları kabul edilmektedir.
  • Bir aday sadece tek bir düzeydeki eğitim bursu için başvuru yapabilir. Hangi düzeyde başvurduğunu da başvurusunda belirtir.

TÜBİTAK’ın ülkelere göre not dönüşüm tablosu baz alınacaktır.
** Söz konusu 1 yıl hesaplanırken burs başvurusunun başladığı tarih esas alınacaktır.

Başvuru Alınacak Ülkeler

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç.

Burs Miktarı ve Süresi

Burs ödül mahiyetinde bir defaya mahsus verilmektedir.

Lisans: 2000 Avro

Yüksek lisans: 2500 Avro

Doktora: 3000 Avro

Son Başvuru Tarihi

01 Ağustos 2022’dir.

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular, online olarak yapılmaktadır.

başvuru için tıklayınız.

Yorum yapın