KYK Burs ve Kredinin Erken Kesilme Sebepleri Nelerdir?

KYK Burs ve Kredinin Erken Kesilme Sebepleri Nelerdir? sorusu bizlere çok sık sorulmakta olan bir sorudur. Bizde bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını ve diğer alternatiflerini göstereceğiz.

KYK Burs ve Kredinin Erken Kesilme Sebepleri Nelerdir?

Kredi Almaktan Vazgeçen Öğrencilere Tekrar Kredi Verilmesi İçin Öğrencilerin Nasıl Bir İşlem Yapması Gerekmektedir?

  • Normal öğrenim süresince aldıkları krediden vazgeçip sonrasında tekrar kredi almak isteyen öğrencilerin durumlarını belirten dilekçelerini KYK Genel Müdürlük adresine posta yolu ile göndermeleri ya da direkt müracaat etmeleri durumunda Öğrenim kredisi yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreleri kadar kredi alma hakkına sahiptirler.

Burs Almaktan Vazgeçen Öğrencilere Tekrar Burs Verilebilmesi İçin Öğrencilerin Nasıl Bir İşlem Yapması Gerekmektedir?

  • KYK burs yönetmeliğine göre burs almaktan vazgeçen öğrencilerin burs almaktan vazgeçtiği tarihten itibaren kesilmekte ve almakta oldukları öğrenim türünde tekrar burs verilmemektedir. Fakat bu öğrenciler lisansüstü öğrenime başladıkları halde tekrar burs/kredi müracaatında bulunabilmektedir. Ayrıca kredi talep etmeleri halinde öğrenim kredisi yönetmeliği tarafından öğrencinin öğrenim yılı boyunca kredi ödemesi yapılabilmektedir.

Kredi Almaktan Vazgeçen Öğrenciler Borçlarını Ne Zaman ve Ne Şekilde Ödemektedir?

  • KYK Kredisi almaktan vazgeçen öğrenciler, kredi borçlarını devam ettiği öğrenim kurumunun normal eğitim bitiminden 2 yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde ödemektedir.

Burs-Kredi Almakta İken Başka bir Öğretim Programına Kayıt Yaptıran Öğrenciler Burs-Kredi İşlemlerinin Devamı İçin Ne Yapmalıdır?

  • KYK’dan kredi-burs alırken öğretim kurumunu değiştiren öğrenciler, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile müracaat etmeleri durumunda araştırıp değerlendirilecektir.

Burs/Kredi Almakta İken Kayıt Donduran Öğrenciler Burs-Kredi İşlemlerinin Devamı İçin Ne Yapmalıdır?

  • Bu durumda olan öğrencilerin KYK Genel Müdürlük adresine posta yolu ile göndermeleri halinde durumları araştırıp değerlendirildikten sonra iletişime geçilecektir.

Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim Öğrencileri Burs-Kredi Alabilir Mi?

  • KYK sadece örgün eğitim öğrencilerine burs-kredi vermektedir.

Kayıt Dondurma Süresi Biten Öğrenciler Tekrar Burs-Kredi Ödenmesi İçin Ne Yapmalıdır?

  • Öğrencinin öğretim kurumundan aldığı öğrenci belgelerini KYK Genel Müdürlük adresine posta yolu ile iletmeleri durumunda burs-kredileri dilekçe tarihlerini takip eden ay itibariyle hesaplarına aktarılmaktadır.

Burs/Kredinin Erken Kesilme Sebepleri Nelerdir?

  • Öğretim kurumundan, öğrenciler hakkında KYK kurumuna, burs-kredi almasına engel teşkil edecek bilgilerin gelmiş olması durumunda öğrencilerin burs-kredileri kesilmekte ve bir daha asla ödenmemektedir. Yapılmayan kredi ödemeleri borç olarak kaydedilmez. Son sınıf öğrencilerine burs-kredi ödemeleri haziran ayına kadardır.

Diğer KYK Haberlerinden Haberdar Olmak İçin TIKLAYIN…

“KYK Burs ve Kredinin Erken Kesilme Sebepleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın