KYK Bursu Kaç Dersten Kalınca Krediye Döner ?

KYK bursu alıyorum kaç dersten kalırsam krediye döner ? KYK işlemlerimi nerden yapabilirim ? Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü, Aldığım bursları geri mi öderim ? Bursum öğrenim kredisine döndü, Yeniden başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü ? KYK öğrenim kredimi nerden iptal ederim ?

KYK ile ilgili bu ve daha farklı soruların yanıtlarını arıyorsanız burs yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Burs Başvuruları platformu olarak bu yazımızda KYK bursu kaç dersten kalınca krediye döner ? sorusunun cevabını sizlere vereceğiz. Burs yazılarımızı eğer paylaşırsanız diğer insanlara’ da faydalı olabilirsiniz.

KYK Bursu Kaç Dersten Kalınca Krediye Döner ?

KYK bursu alan öğrencilerin başarısız görüldüğü durumlarda burslar krediye dönmektedir. Bu başarı durumları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Eğer üniversite tarafından başarısız olarak görülüyorsanız KYK bursunuz öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Kaç Zayıftan Sonra Burs Krediye Döner ?

Öğrencilerin kaç dersten kaldıktan sonra burslarının kesilip krediye dönmesini üniversiteler KYK’ ya bildirmesiyle belirlenir. Mesela bir üniversite öğrencisi 4 tane dersten kaldıktan sonra KYK bursunu krediye dönüştürmektedir. Farklı bir üniversite ise 3 veya 3 dersten kalma durumunda bursu kesilerek krediye dönüşür.

  • Üniversite tarafından başarısız görülen (başarısız olan) öğrencilerin KYK bursları kesilip öğrenim bursuna dönmesi halinde öğrenciler sonradan yeniden başarılı olsalar dahi öğrenim kredisi bursa dönüşmemektedir.

KYK Bursu Kesilme Durumları Nelerdir ?

  1. 100’lük sistemde ortalamanız 100 üzerinden 53.33 ve üzerinde olması gerekir.
  2. 4.00’lık sistemde ortalamanız 4 üzerinden 2 veya üzerinde olması gerekmektedir.
  3. Hazırlık sınıfı öğrencilerinin hazırlık sınıfını geçip üst sınıfa atlaması durumunda.
  4. YÖKSİS kayıtlarında yer alan her yıl Ekim ayında kontrol edilen ortalamanız 4 üzerinden 2’nin altında veya Hazırlık sınıfını geçememe durumunda öğrencinin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü, Aldığım bursları geri mi öderim ?

  • KYK tarafından verilmiş olan ücreti burs olarak aldığınız için daha önce almış olduğunuz burs ücretlerini geri ödemezsiniz.

Bursum öğrenim kredisine döndü, Yeniden başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?

  • Bursunuz bir kere öğrenim kredisine dönüştüğü takdirde öğrenim kredisi yeniden KYK bursuna dönmemektedir.

KYK Öğrenim Kredimi Nerden İptal Ederim ?

KYK Bursunuz öğrenim kredinize dönüşte ve öğrenim kredisi almak istemiyorsanız iptal etmek için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi girerek burs öğrenim kredinizi iptal edebilirsiniz.

Alınan Burslar Kesilir Mi ?

“KYK Bursu Kaç Dersten Kalınca Krediye Döner ?” üzerine 7 yorum

  1. İyi günler şu anda burs almaktayım fakat büyük ihtimal 1.sınıfı tekrar yapacağım.. bursum kesileceğine eminim. kesildiği gibi krediye döner mi yoksa benim krediye dönmesi için bildirmem mi gerekiyor?

    Cevapla

Yorum yapın