KYK Yurt Başvurusu

KYK yurt başvurusu ne zaman ? Başvuruyu nereden yapabilirim ? Koşullar neler ? Sonuçlar ne zaman açıklanıyor ? Gerekli belgeler neler ?

Yukarıdaki soruların cevaplarını arıyorsanız en doğru adrestesiniz. KYK yurt başvurusu yazımızda tüm sorularınızı cevaplıyoruz. KYK ile ilgili farklı soru veya işlemleriniz için diğer yazılarımıza göz atınız. Yazılarımızı paylaşırsanız başka birinin başvurusuna yardımcı olabilirsiniz.

Kayıtta İstenilen Belgeler

 1. Öncelik belgesi (Önceliği Olanlar İçin) ; Genel kurum tarafından ilgili kurum ve kuruluşlarından doğrulanmaktadır. Doğrulanması yapılmayan kişiler Yurt müdürlüğüne giderek belgelerini verip onaylatması gerekmektedir.
 2. 4 Adet vesikalık fotoğraf. (Son 6 Ay’a ait)
 3. %40 ve üzerinde engelli ebeveyn’i olan bireylerin hastahane raporu alması.
 4. 18 yaş ve altı bireyler için Genel müdürlük tarafından temin edilen Veli izin belgesi doldurulması gerekmektedir.

Yurt Ücretleri Ne Kadar ?

Eğitim gören öğrencilerin ekonomik kriterleri göz önüne alınarak aylık yurt ücreti miktarı 200 TL olarak belirlenmiştir. Standardı daha yüksek yurtlar için fiyatlar 215 ile 345 TL arasında değişmektedir. K.K.T.C’ de bulunan yurtların yurt ücretleri ise aylık 400 TL’ dir.

Öğrencilerin Hangi Durumlarda Yurtla İlişkisi Kesilir ?

 1. Yurda girerken aranan şartların sonradan kaybolmuş olması.
 2. Yurt kurallarına itibar etmeyip, uzaklaştırma cezası alanlar.
 3. Yurt tarafından belirlenen ücreti zamanında ödemeyeler.
 4. Öğretim gördüğü okul tarafından 3 ay veya daha fazla uzaklaştırma cezası almış olanların yeniden öğretime başlayana kadar yurt ile ilişkileri kesilir. (Dönüşlerinde yeniden yurda başvuru yapmanız gerekmektedir.)

Sorumluluğunuza Verilen Malzemeler Nelerdir ?

 1. Giysi dolabı
 2. Komidin
 3. Nevresim takımı
 4. Yastık, battaniye
 5. Yorgan vb. gibi ürünler yurt tarafından temin edilir.

KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ?

Yurt başvuruları genellikle okul dönem başlarında başlar ve 1 ay içerisinde açıklanır. Geçmiş zamana dair yedeği biten il ve ilçelere 2019-2020 eğitim öğretim yılında 17.02.2020-23.02.2020 tarihleri arasında yapılmıştır.

Kayıt Ücreti Nedir ?

Yurda ilk defa yerleşen öğrenciler yatak ücreti, güvence ücreti ve yurt kimlik ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu ücretler öğrencinin yerleştiği yurda ve yerleşme tarihine göre farklılıklar gösterir.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır ?

KYK Yurt Başvurusu Formu İçin Tıklayınız

Yorum yapın