TED Burs Başvurusu

TED burs başvurusundan nasıl yararlanırım ? TED bursu nasıl veririm ? Burs ön koşulları nelerdir ? Burs çeşitleri nelerdir ?

Türk Eğitim Derneği (TED) imkanı olmayan öğrencilere burs desteği veriyor. TED Ortaokul-LiseÜniversite okuyan tüm öğrencileri ayırmaksızın burs vermektedir. Yukarıdaki gibi aklınızdaki tüm soruların cevaplarını aşağıda sizler için yazdık. TED bursuna başvuru yapmak istiyorsanız yazılarımızı dikkatli okumanızı öneririz. Yazıları okuduktan sonra kendinizi uygun görürseniz burs başvurusu yapabilirsiniz.

TED Bursu Hakkında

Türk Eğitim Derneği (TED), eğitimde başarılı fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle zorlanan öğrencilere eğitim bursu vermektedir.

Eğitim alanında eşitlik sağlayarak toplumun 7/24 tüm kesimini eğitim bursundan yararlandırmak, demokratik rejimlerin en temel hedeflerinden biridir. TED’de bu görüşten yola çıkarak kurulduğu yıldan beri başarılı fakat maddi imkanı olmayan tüm öğrencilere burs sağlamaktadır.

Dernek Ana Tüzüğü Madde 5 : Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkanı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanakları sağlamak.

TED burs sistemini, Türkiyede’ki diğer burs anlayışlarından farklı tuttmaktadır. Burs çeşitlerinde yer alan Tam Eğitim Bursu çok kapsamlı olduğu için diğer burslardan oldukça farklıdır. Size burs çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Tam Eğitim Bursu

Türkiye genelinde yapılmış olan merkezi sınav sistemi ve hemen sonrasında yapılan mülakatlar ile (mülakatlar ev ziyaretleri oluyor) TEB bursu almaya hak kazanan öğrencilere sadece okul ücreti değil; cep harçlıkları, yemek, servis, kıyafet, kırtasiye, yatılı öğrenci ise tüm yurt masrafları dahil olmak üzere öğrencinin tüm eğitim masrafları karşılanır.

Sistemi kazanmış öğrenciler Türk Eğitim Derneği okullarında eğitim görmüş veya gören öğrencilerin, Üniversite hayatları doğrultusunda bursları devam etmektedir. Ayrıca eğitim yılı boyunca öğrencinin staj ve kariyer konusunda takibi yapılan bir sistem doğrultusunda, mezun olan öğrencilerin işe yerleşme süreçleri desteklenir ve sıkı takibe alınmaktadır. Bu sistemden bugüne kadar yaklaşık 50.000 öğrenci faydalanmıştır.

Tam Destek Bursu

Resmi liselerde öğrenim gören öğrencilere maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan öğrencilere sağlanan bir burstur. Öğrencilerin psiko sosyal ve akademik takiplerinin yanı sıra kültürel ve sosyal alanda çalışmalarını takip eder ve destekler.

  • Öğrencinin Lise Geçiş Sınavı (LGS) ‘den almış olduğu puan göz önünde bulundurularak mülakat geçişi belirlenir.
  • TED tarafından belirlenen komisyon tarafından mülakatı olumlu geçen kişiler burs kapsamına alınmaktadır.
  • Burs alan öğrencilere cep harçlığı, kırtasiye ve giyim desteği verilmektedir.
  • Akademik desteğin yanısıra öğrencilere spor ve kültürel alanlarda uzman kişiler tarafından destek sağlanmaktadır.
  • Tüm etkinliklere öğrencilerin katılımı için ücretsiz servis ayrıcalığı sağlanmaktadır.
  • Öğrencilerin kişisel gelişimleri için uzman kişiler tarafından destek verilir.

Destekleme Bursu

TED kurulduğu tarihden bu yana gelen bir burs sistemi olup, ilkokul-ortaokul-lise ve üniversite eğitimi gören öğrencilerin, cep harçlıklarının karşılanmasını sağlamaktadır. TED doğal afet, terör saldırısı ve maden faciaları gibi olaylarda etkilenen çocukların her zaman yanında olmuştur !

TED Burs Başvurusu

Türk Eğitim Derneği

Türk Eğitim Derneği Bursuna Başvuru Yapmak İçin Tıklayın…

“TED Burs Başvurusu” üzerine bir yorum

Yorum yapın