Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir ? YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklanan puanlara göre stratejik ve en doğru tercih ile nokta atışı yapmanız hedeflenmektedir. Bu yıl sınava 1 milyon 672 bin 376 öğrenci girdi. YKS tercih kılavuzu ile birlikte öğrenciler tercihlerini belirledi. ÖSYM’nin belirlemiş olduğu tarihe göre Üniversite tercihleri 06.08.2020 – 14.08.2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Öğrencinin tercih yaparken puanı değil; başarı sıralamasını ön plana alarak yapması gerekir.
 2. Her yıl olduğu gibi YÖK-Atlas tarafından paylaşılan kılavuzdaki verileri özenle inceleyerek tercih etmek istediğiniz üniversitelerin kontenjanları dikkate alınmalıdır.
 3. Tercih listenizi oluştururken 1. sıraya sıralamanızdan en az 100.000 yüksekten başlayarak her sıralamada 10.000 azaltarak ilk 7 tercihi doldurun. Ondan sonraki tercihlerinizide sıralamanıza yakın olanları sıralayın. En son 1-2 tercihinizi sıralamanızdan daha düşük yerleri yazabilirsiniz.
 4. Öğrenci tercihleri arasından istemediği üniversitelere kesinlikle yer vermemelidir. Mezuna kalma düşünceniz var ise kesinlikle tercih yapmamanız önerilir. Aksi takdirde bir sonraki yıl diploma notu katkısı yarı yarıya düşecektir. Bunuda hiçbir öğrenci istemez.
 5. Tercihlerinizi yaparken okulunuzun rehber öğretmeni veya farklı uzman kişiler tarafından kesinlikle destek alınmalıdır. Sizi tanıyan bir uzman tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.
 6. Öğrenci teknoloji ağırlıklı bir üniversitede öğrenim görmek istiyorsa üniversitenin teknoloji ile ilgili yatırımları ve çevresi ile kurduğu teknoloji yatırımları önemlidir.
 7. Vakıf (Özel) üniversitede okumak isteyen öğrencilerin ise gitmek istedikleri vakıf üniversitesinin ücretini, taban puanını, burs indirim oranlarını araştırması gerekmektedir.
 8. Öğrencilerin bu süreçte kendilerine şu soruları sorup cevaplarına göre biçim almaları çok önemlidir:
 • Bu bölümü okurken zorlanacak mıyım ?
 • Bu bölüm bana göre mi ?
 • Mezun olduktan sonra iş olanakları neler ?
 • Bu mesleği gerçekten severek yapabilir miyim ?
 • Sahip olduğum özellikler neler ?
 • Gelecekte neler yapmak istiyorum ?
 • İleride piyasanın nabzını kontrol edebilir miyim ?

Gelecekte Popüler Olması Beklenen Meslekler

 1. Sağlık Sektörü
 2. Sanayi Sektörü
 3. Eğitim ve Sosyal Yaşam
 4. Aktüerya Uzmanı
 5. Epidemiyolog
 6. Mobil Uygulama Geliştiricisi
 7. Finansal Yönetici
 8. Endüstriyel Veri Bilimcisi
 9. Robot Uzmanı
 10. IoT Uzmanı
 11. Veri Dedektifleri
 12. Akıllı Şehir Uzmanı
 13. Yapay Zeka Uzmanı

“Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 5 yorum

 1. Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazınızı çok başarılı buldum. Bu yıl sınava girdim ve tercih yaparken sizin dediklerinizi önemseyerek yaptım. İnşallah güzel sonuçlar alırım Teşekkürler.

  Cevapla
 2. Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazınız gerçekten çok başarılı olmuş. Bu yıl yapmış olduğum tercihlerimde çok işime yaradı. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler…

  Cevapla
 3. Öncelikle bursbasvurulari ekibine teşekkür ediyorum. Gençlere faydalı olabilmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Tercih yapan birçok gence yardım sağlamıştır umarım.

  Cevapla

Yorum yapın