Yaz Okulu Başvuruları Nasıl Yapılacak ? Sınavlar Nasıl Olacak ?

Yaz okulu başvuruları nasıl yapılır ? Ders işleyişi nasıl olucak ? Kimler başvuru yapabilir ? Yaz okulu sınavı ertelenecek mi ? Yaz okulu başvuru tarihleri ne zaman ? Sınavlar nasıl olacak ?

Dünyayı saran tehlikeli bir virüs olan corona virüsü yakın zamanda ülkemizdede görülmesiyle beraber vaka sayılarında artış olunca MEB ve YÖK İlkokul, Ortaokul, Lise, Üniversite öğrenimlerine 3 haftalık bir ara verdi. Bu arayla beraber uzaktan eğitim alt yapısı hazırlanarak öğrencilere eğitimden uzaklaşmaması için internet üzerinden online dersler verilmektedir. Virüs tehlikeli bir boyut alınca Ziya Selçuk yaptığı açıklamalarda 30 Nisan tarihine kadar tatilin uzatıldığını bildirmiştir. Yekta Saraç ise üniversite bahar döneminin bittiğini ve yüz yüze eğitimlerin yaz okulunda yapılacağını açıklamıştır.

Sınavlar Nasıl Olacak ?

Bu haberden sonra öğrencilerde paniğe kapılarak sınavlarımız nasıl olucak ? sorusunun cevabını aramaktadır. Ülkemizde bulunan online sınav alt yapısı olan üniversiteler bu durumdan sonra ONLİNE SINAV yoluna başvurmuştur. (Bazı üniversiteler vize ve finalleri yüz yüze yapmayı planlamaktadır.) Bu sistemde öğrenci hangi okulda öğrenim görüyorsa öğrenim gördüğü okula ait web sitede yer alan online sınav sistemine üniversitenin belirtmiş olduğu tarihlerde giriş yaparak gözetimsiz şekilde sınav olacaktır. Sınav süreleri geçmiş dönemlerde Vize sınavlarında 20 dakika Final sınavlarında ise 30 dakika olarak yapılmıştır. Üniversitelerinizin verdiği uyarılara dikkat ederek sınavlarınızı başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Şimdi soracaksınız sınav esnasında elektrik giderse, İnternetime bir şey olursa ne olacak ? Bununla ilgili bazı üniversiteler açıklamalarında şöyle demiştir. ” Sınav esnasında wifi yerine kendi mobil 4.5 G veri paylaşımı açmanız daha iyi olacaktır. Aksilik durumlarında sınavınız tekrarlanmayacaktır. Gerekli raporları olan öğrenciler ise sınava neden katılamadıklarını öğrenci işlerine ibraz ederek sınava giriş sağlayabilmektedirler.

Yaz Okulu Başvuruları Nasıl Yapılacak ?

YÖK başkanı Yekta Saraç yapmış olduğu açıklamalarda üniversiteler için bahar döneminin kapandığını ve uygulamalı derslerin işleyişinin yaz okulunda sürdürüleceğini açıklamıştır.

Açıklamadan sonra üniversite öğrencileri Yaz okulu nasıl olucak ? Başvuruları nasıl yapacağız ? Herhangi bir ücret ödeyecek miyiz ? gibi sorularla karşı karşıya kalmıştır.

Eğitim görmüş olduğunuz üniversitenin kendine ait web sitesinde yaz okuluyla ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Bu sürecin devamlılığı, Dersin işleyişi gibi sorularınızında cevaplarını vermektedir. Yaz okuluna başvuru yapmak için öğrenim gördüğünüz kurumun sitesi üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Yaz okulu ücretli olacak mı ? sorusunun cevabı henüz tam olarak açıklanmadı ama ümit ediyoruz ki ücret talep edilmeyecektir.

Yaz Okulu Başvurusu

Yaz Okulu Başvurusu

MEB Sayfasını Ziyaret Etmek İçin Tıklayın…

YÖK Sayfasını Ziyaret Etmek İçin Tıklayın…

“Yaz Okulu Başvuruları Nasıl Yapılacak ? Sınavlar Nasıl Olacak ?” üzerine 2 yorum

  1. Siteniz gerçekten çok güzel ve kullanışlı. Yaz okulu başvuruları nasıl yapılacak ? sorusuna verilebilecek en güzel cevap.

    Cevapla
  2. Yaz okulu için umarım ücret Alınmaz. Yazı gayet güzel açıklayıcı olmuş. Teşekkür ederiz.

    Cevapla

Yorum yapın