YÖK’ten Üniversite Öğrencilerine Şok Karar !

Yüksek Öğretim Kurulu, (YÖK) alınan karara göre, Ülkemizde son zamanlarda artan COVİD-19 virüs sebebiyle üniversite öğrenimi gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri isteğe bağlı olarak 2019-2020 akademik bahar yılında kayıtlarını dondurabilme, Tez savunma ve yeterlilik sınavlarının ise denetlenme ve kayıt etmek şartıyla video toplantı vb. dijital imkanlar ile yapılabilmesine imkan sağlamıştır.

Yüksek Öğretim Kurulu Açıklamaları

Yazıya göre, COVİD-19 virüs nedeniyle ikametgahlarına dönen bazı öğrenciler, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini gibi olanakları sağlamakta zorlandıklarını belirterek YÖK’ten, uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesini istemektedir.

Yükseköğretim Kurulunun dünkü toplantısında, Kovid-19 küresel salgınının bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması ve bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak bazı yeni kararlar alındı.

Buna göre, koronavirüs salgını nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, talep etmeleri halinde 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecek. Kayıt dondurulan süre, azami süreden sayılmayacak.

Lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin tez döneminde öğretimlerine uzaktan devam edebilmelerine ya da kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacaklarına, Tez danışmanın görüşleri dikkate alınarak üniversite yönetim kurulunca karar verilecektir.

Sınav Tarihleri Ne Zaman Olacak ?

Bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilecek.

– Sınav tarihlerinin belirlenmesinde virüsün etki süreci dikkate alınacaktır.

Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde salgının etki süreci ve öğrencinin şartları dikkate alınacak.

Sınavlar Nasıl Gerçekleşecek ?

Tez savunma ve yeterlik sınavları, “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabileceği gibi öğrenciler, bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabilmektedir.

YÖK yetkilileri, tez öğrencilerinin savunma ve yeterlik sınavlarının dijital imkanlar ile yapılmasında video konferans ve diğer canlı bağlantı teknolojilerinin kullanılabileceğini belirtti.

Bununla birlikte öğrencilerin bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine karar verildi.

YÖK’ün kararları, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı olacaktır.

YÖK’ten Kayıt Dondurma Açıklaması

Yüksek Öğretim Kurulu Kayıt Dondurma Resmi Açıklaması İçin TIKLAYIN…

Yorum yapın